Fiyat   -
   

Metrekare Aralığı
-

 

İç Özellikler
Dış Özellikler
Konum
 
Hakkımızda

Neden Didim?

Yüzölçümü 11.000 hektar olan Didim'de arazi, Akdeniz'e özgü maki bitki örtüsüyle kaplıdır. 2900 hektar yerleşim alanı, 60 km kıyısı ve 13 km plajı bulunan Didim'de, irili ufaklı birçok koy bulunmaktadır.Kendiside büyük bir koy olan Didim'in plajları çoğunlukla açık denize bakmadığından, berrak ve durgun bir denize sahiptir. Denizi ve kumsalı ile ender bir güzelliğe sahiptir.

Didim, deniz ve kumsaldan ayrı olarak, zengin bir de tarihe sahiptir. Didim'in içinde Apollon Tapınağı, 25 km mesafede Miletos ve 50 km mesafede Priene bulunmaktadır. Didim - Bodrum karayolu üzerinde bulunan Bafa Gölü ise yine 50 km mesafededir. Bafa Gölü'ndeki mağaralarda 10.000 yıllık mağara resimleri bulunmaktadır. Ayrıca Herakleia antik şehride buradadır.

Bunların haricinde, Efes, Selçuk, Kuşadası ve Bodrum gibi daha bir çok tarihi ve turistik yer Didim yakınlarındadır.

Ayrıca Didim, iklimi ve havasıyla da çok güzeldir. Nem oranı düşük olan Didim'in havasının astım hastaları için ideal olduğu bilinmektedir.

Bunların dışında hareketli gece hayatı ya da balık avcılığı gibi aktivite imkanlarıda bulunmaktadır.

Didim havası her derde deva! - Hastalıkları Önlüyor, Gençleştiriyor

Didim ve Akbük’ün en önemli özelliklerinden birisi de, havasının bol oksijenli, temiz ve insan sağlığı için en verimli nem oranına sahip olmasıdır. Dolayısıyla, özellikle astım hastalarına olmak üzere, solunum yolu rahatsızlığı olanlara çok iyi gelmektedir.

Geceleri özellikle Akbük tarafındaki dağlardan süzülerek Didim’i yalayan rahatlık verici bir rüzgâr esmektedir. Didim'in yerlileri bu rüzgâra, dağ yeli ismini vermişlerdir.

Sözünü ettiğimiz hava akımı denize kadar ulaşır.arkasından dağın serin havası esmeye başlar. İşte bu, insanı rahatlatan enfes ve nitelikli olan havadır. Dere boyunca süzülerek gelen bu havanın içinde dağdaki her bitki türünün kokusunun karışımı vardır. Sanki bir esans bileşimidir…
    

Bu hava başka hiçbir yerde yoktur. Çünkü bu oluşum, yörenin topografik yapısı ile kendine özgü bir zenginliği içeren bitki örtüsünden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca, aynı anda denizden esinti varsa, sözünü ettiğimiz dağ esintisi onu bastırır. Bu iki esintinin karışımı; Didim'in oksijen miktarını çoğaltır ve havayı solunumu çok daha rahat ve şifalı bir hale dönüştürür.
Akbük vadisinin havası süzme bir nitelik taşır… Didim ve Akbük gündüz denizden esinti alır, gecede Llbıra dağından işte Akbük, bki hava akımının sürekli karıştığı bir ortamda kurulmuş ve bol oksijenli havasına bu iki nedenin birlikte var olması ile sahip olmuştur.

Doktorlar ve profesörler Didim'de yaşayanlar da solunum yolu rahatsızlıklarının azaldığını, tedavi edici olduğunu, oksijen miktarının yoğunluğundan dolayı ciltlerde yaşlanmanın geciktiğini akademik araştırmalar sonucu kanıtlamışlardır. Bu nedenle Didim'in havası insan sağlığına çok faydalıdır.

Kültürel Tarihi

Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü 402 km'dir. 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 37.395 kişi yaşayan ilçede 3 bağlı belediye ve 5 köy bulunmaktadır.

Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik Devre (M.Ö. 8000) uzanır. M.Ö. 16. yüzyılda Miken, Giritliler ve daha sonra da Aka kolonilerinin varlığı görülür. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra ilk olarak Karia olarak anılan bu bölge Türklerin eline geçmiştir.
    

1. Haçlı Seferlerinin ardından yeniden Bizans'ın eline geçti.1261 yılından sonra Karia’da Menteşe Beyliği'nin kurulmasıyla Didim ve çevresi bu beyliğin içine alınmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını "yeronda - yoran" ismi ile sürdürmüstür. 1955 depreminden sonra önceleri halk arasinda "HiSAR" olarak da adlandırılan YORAN devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra "YENiHiSAR" adını almıştır. Sonrasında isim benzerliğine meyil vermemek için dünya üzerinde sadece bir yerde blunan ve kök olarak "DIDYMAION"'dan gelen "DIDIM" olarak yenilemiştir.
9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Balat, Batıköy, Denizköy ve Yalıköy köyleri ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile ilçe olmuştur. 1999 yılında Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

İlçe ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Tarla ürünlerinden buğday ve pamuk birinci sırayı almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önde gelmektedir.

Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği ilçede, ekonomi olumlu yönde etkilenmektedir.

Mavi Bayraklı Didim Sahilleri

Didim ve Akbük, halen kıyı yağması dışında kalabilmiş ender yurt köşelerinden birisidir.
Bölgenin her yerinden denize girebilirsiniz. Sahil, beton yığınları ile, çitler ve duvarlarla halka kapatılmış değildir. Doğal plajlar tümü ile ücretsiz olarak halkın istifadesine arz edilmiş bulunmaktadır.

    

Akbük’den Bozbük istikametine doğru yol aldığınızda ise, çam ormanlarının denize kadar ilerlediği zümrüt gibi koylarla karşılaşabilirsiniz.

Bu koyların her birinde, dilediğiniz gibi denize girebilir, piknik ya da kamp yapabilirsiniz.

Akbük kıyıları ve ormanı, özellikle kampçılar için bulunmak bir imkân sunmaktadır.

Bu koyların bir bölümünü, sitemizin teknik olanaklar elverdiği ölçüde fotoğraflamaya çalışıyoruz:

Ailenizle ve sevdiklerinizle rahat bir tatil ortamı sağlayan Didim ve Akbük bölgesinde Turizm Bakanlığının belirlemiş olduğu tam 72 adet özel yüzme koyu mevcuttur.

Didim Marinası açıldı

Marinacılık sektöründe Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan D-Marin Didim’in resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir törenle hizmete giren D-Marin Didim, D-Marin zincirinin Türkiye’deki ikinci halkası oldu.

D-Marin Turgutreis Marina ile marinacılık sektörüne adım atan Doğuş Grubu, son dönemde yaptığı ulusal ve uluslararası hamlelerle turizm sektöründeki derinleşme ve genişleme stratejisini kararlılıkla uyguluyor.

D-Marin Didim’in faaliyete geçmesi ile birlikte turizmde derinleşme ve gelişme adına bir adım daha atan Doğuş Grubu, Türkiye’de 3 marina, denizde 1325, karada 960 olmak üzere toplamda 2285 bağlama kapasitesi, 8 otel ve tatil köyü ile 5150 yatak kapasitesine ulaşmış oldu.

D-Marin Didim için 75 milyon dolarlık yatırım yapıldı

Ulaştırma Bakanlığı ve Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret Modeli ile ihale edilerek Doğuş Didim Marina İşletmeciliği Turizm ve Ticaret A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilen, inşaatına Ekim 2006’da başlanan D-Marin Didim Marina, 30 ay gibi rekor bir sürede tamamlanarak hizmete açıldı. Yaklaşık 75 milyon dolara mal olan ve yapımı 2.5 yılda tamamlanan D-Marin Didim, 580 deniz, 600 kara kapasitesi, 70.000 m2 kara sahası, 400 tonluk ve 75 tonluk 2 travel lift, 2 büyük hangarıyla bölgeye gelen tekne sahiplerine uzun veya kısa süreli kara park olanağı sağlıyor. Yacht Club, sosyal hizmetler, teknik servis, liman, marina ofis ve çevre koruma hizmetleri gibi imkânlarla tekne bağlayanlara hizmet veren marinada içinde bar, cafe ve restaurantın olduğu bir de alışveriş merkezi yer alıyor.

   
Altınkum Didim Emlak
Hakkımızda
Kalite Politikası
Misyon ve Vizyon
İnsan Kaynakları
 
Kalite Politikası
Yüzölçümü 11.000 hektar olan Didim'de arazi, Akdeniz'e özgü maki bitki örtüsüyle kaplıdır. Ahlaki değerlerden asla taviz vermeden, en ileri teknoloji ve iletişim sistemlerini kullanarak, konusunda uzman... Devamı >>
 
Bize Ulaşın
:  Çamlık Mahallesi Çağlar Caddesi No:3/A3 Didim/Aydın
: +90 (256) 813 83 22
: +90 (256) 813 83 22
: info@altinkumdidimemlak.com
 
Bizi Takip Edin
Altınkum Didim Emlak © 2016